Puchar Stanleya, czyli co warto wiedzieć o trofeum, o którym marzą wszyscy hokeiści?

Puchar Stanleya

Puchar Stanleya pragnie zdobyć każdy hokeista, który przechodzi na zawodowstwo. Tylko czym właściwie on jest? Co skrywa się pod nazwą Pucharu Stanleya? Co warto nim wiedzieć? Odpowiadamy!

Puchar Stanleya – o czym dokładnie mowa?

Puchar Stanleya z angielskiego Stanley Cup to puchar będący przechodnim trofeum w National Hockey League, a więc w amerykańsko-kanadyjskiej lidze hokejowej NHL. Pomysłodawcą nagradzania najlepszej amatorskiej drużyny kanadyjskiej był Lord Preston, Frederick Arthur Stanley, który zafascynował się hokejem na lodzie do tego stopnia, że w 1892 roku ufundował nagrodę o nazwie Puchar Dominion Hockey Challenge (z czasem przemianowaną na Puchar Stanleya). Początkowo o nagrodę walczyli amatorzy, jednak od 1909 roku nastały era graczy mających status zawodowców i to oni dalej rywalizowali o to trofeum.

Zdobycie Pucharu Stanleya – co można było zyskać?

Każda drużyna, która zdobyła Puchar Stanleya, mogła wygrawerować na nim napis upamiętniający jej sukces. Przyjęła się zasada, że wpisywano nazwę drużyny, a obok rok zdobycia przez nią pucharu. Początkowo to zdawało egzamin, lecz u podstawy oryginalnego, pierwotnego trofeum w końcu zaczęło brakować miejsca, więc już w 1902 roku powstał problem i nie wiadomo było, co robić. Jednak kolejni zdobywcy trofeum wpadli na pomysł, by wykorzystać też samą powierzchnię misy i w 1907 roku Montreal Wanderers jako pierwsi wygrawerowali na nie tylko nazwę swojego klubu, ale również wszystkich 20 członków mistrzowskiej ekipy. Ta tradycja przyjęła się bardzo dobrze i widać, że trwa do dziś, a o możliwości wygrawerowania swojego nazwiska faktycznie marzy każdy hokeista. Warto jednak zauważyć, że zdobywca pucharu nie otrzymuje go na stałe. Oryginał jest przechowywany w Sali Sławy Hokeja w Toronto.