Top 6 najlepszych zawodników NHL

zawodników NHL

Każda dyscyplina sportowa ma swoim najlepszych zawodników NHL. Nie inaczej jest w przypadku rozgrywek NHL, czyli tych, które rozgrywane są na lodzie i postanowiliśmy przedstawić ich ww formie rankingu. Poniżej znajdziesz top 6 najlepszych zawodników NHL, więc koniecznie zapoznaj się z naszym zestawieniem, jak również z krótką charakterystyką najwybitniejszych w historii.

Wayne Gretzky – TOP 1 wśród zawodników NHL

Wayne Gretzky został uznany za najlepszego zawodnika wszech czasów i to nie tylko przez fanów, ale również przez dziennikarzy sportowych, graczy oraz trenerów. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ Wayne Gretzky zdobył wiele nagród i wyróżnień. Do tego ten kanadyjski hokeista dzierży wiele rekordów, które do tej pory nie zostały pobite. Ustanowił 40 rekordów zdobytych punktów sezonu regularnego, 15 rekordów play-off, czy 6 rekordów meczu gwiazd NHL.

Do tego, zdobył 4-krotnie Puchar Stanleya z Edmonton Oilers, 9 razy tytuł MVP sezonu i 10 razy Art Ross Memorial Trophy, więc to robi wrażenie. Nie sposób pominąć również tego, że Wayne Gretzky jako jedyny zdobył ponad 200 punktów w całym sezonie. W całej swojej karierze zdobył prawie 1000 bramek. To również Wayne Gretzky jako jedyny gracz w historii został uhonorowany zastrzeżeniem jego numeru (99) przez całą ligę NHL. Jest to jednoznaczne, z tym że żaden zawodnik NHL nie zagra już z numerem 99.

Bobby Orr

Bobby Orr to kolejny kanadyjski hokeista, który zapisał się w historii NHL. Wykorzystując swoją szybkość i umiejętności rozgrywania, zrewolucjonizował pozycję obrońcy. W NHL grał przez 12 sezonów, pierwsze 10 z Boston Bruins, a następnie dwa z Chicago Black Hawks. Orr pozostaje jedynym obrońcą, który dwukrotnie sięgał po nagrodę dla najlepszego punktującego. Do tego jest rekordzistą pod względem największej ilości asyst i liczby punktów w jednym sezonie przez obrońce. Bobby Orr wygrał też rekordowe osiem kolejnych Norris Trophies jako najlepszy obrońca NHL i trzy kolejne Hart Trophies jako najbardziej wartościowy gracz ligi (MVP).

Gordie Howe

W naszym zestawieniu nie mogło też zabraknąć Gordiego, czyli zawodnika, który grał na pozycji prawoskrzydłowego.  Zaliczył on najwięcej występów i sezonów w historii NHL. Ciekawostką może być to, że Gordie Howe wszystkie mecze rozegrał w barwach Detroit Red Wings. Po rozegraniu 25 sezonów w lidze NHL (wszystkie w barwach Red Wings) postanowił odejść na emeryturę. Jednak po dwóch latach znów wrócił do gry w lidze WHA w zespole Houston Aeros.

Po 4 sezonach przeszedł do New England Whalers i po 2 sezonach spędzonych tutaj powrócić do ligi NHL w klubie Hartford Whalers (miał wtedy 51 lat). Na jego koncie pozostało wiele rekordów pod względem bramek, asyst, czy punktów wśród prawoskrzydłowych. Do tego Gordie Howe to  sześciokrotny król strzelców i sześciokrotny MVP sezonu, który zagrał w meczu gwiazd aż 23 razy.

Mario Lemieux

W historii NHL zapisał się również Mario Lemieux, dwukrotny zdobywca Pucharu Stanleya z drużyną Pittsburgh Penguins (1991, 1992). To również Mario Lemieux jest jednym z  czterech zawodników, którzy wygrywali klasyfikacje najlepszych strzelców pięć lub więcej razy, drugi na liście średnio zdobytych punktów na mecz. Mario Lemieux to także  lider wszech czasów Pittsburgh Penguins w kategorii bramki, podania oraz punkty.

Maurice Richard

Godny uwagi jest również Maurice Richard, czyli hokeista, który przez większość kariery był zawodnikiem Montréal Canadiens. W czasie swojej przygody z hokejem zdobył ponad 600 bramek i zaliczył prawie 500 asyst. Maurice Richard ośmiokrotnie zdobywał też Puchar Stanleya i wiele razy był królem strzelców.

Guy Lafleur

Guy Lafleur zapisał się w historii NHL jako pierwszy zawodnik w, który zdobył 50 bramek i 100 punktów w sześciu sezonach z rzędu. W latach 1971-1991 Lafleur grał na prawym skrzydle w Montreal Canadiens, New York Rangers i Quebec Nordiques w karierze NHL obejmującej 1991 sezonów. Na jego koncie zapisało się aż pięć Pucharów Stanleya, czy długa kariera, ponieważ zajmował się hokejem ponad 20 lat, więc to naprawdę robi wrażenie.

 

 

 

Zajrzyj koniecznie na portal NaszeTypy.pl