Kary w hokeju na lodzie

Kary w hokeju

Hokej wciąż budzi sporo pytań i nie ma co się dziwić, ponieważ jest to sport, który cieszy się małą popularnością. Jednak wystarczy poświęcić trochę uwagi na obejrzenie rozgrywek, a szybko zauważymy, że jego zasady są bardzo proste i jak w każdym inny sporcie, tak i tutaj występuje system kar. Kiedy należy ich się spodziewać? Jakie kary stosowane są w hokeju? Odpowiadamy!

Kary w hokeju – kiedy są stosowane?

Choć hokej jest grą brutalną, to lista zachowań, za które sędzia może ukarać zawodnika, jest dosyć długa. O czym dokładnie mowa? Kiedy należy spodziewać się kar w czasie rozgrywek? Na pewno narażają się osoby, które doprowadzą do upadku przeciwnika, będą mu przeszkadzać lub zachowywać się niesportowo.

Oczywiście to dopiero początek, ponieważ w hokeju kary narzucane są także za atak kijem trzymanym oburącz, trzymanie przeciwnika lub jego kija, czy za nieprzepisowo ostrą i brutalną grę. Wszelkiego typu uderzenia, kłucia, czy nawet podcinanie kijem również nie jest mile widziane, podobnie zresztą jak wrzucenie na bandę. Do tego opóźnianie gry, celowe poruszenie bramki, czy wybicie krążka za bandę również może skończyć się karą.

Kary w hokeju – jakie są stosowane? 

Karą dla zawodnika, który dopuści się przewinienia, jest konieczność udania się na ławkę kar. To, ile czasu na niej spędzi, zależy od rodzaju przewinienia i jego powagi. Jeśli jest ono naprawdę drobne, to należy spodziewać się mniejszej kary, najczęściej dwuminutowej i widać, że one przyznawane są najczęściej. Za większe przewinienia należy spodziewać się kar po pięć minut i najczęściej mają miejsce, gdy dojdzie do bardziej brutalnego faulu.

Zdarzają się też kary indywidualne i sędzia może usadzić gracza na ławkę na dziesięć minut lub nawet na cały mecz. W dwóch pierwszych przypadkach drużyna gra w osłabieniu, ponieważ za zawodnika odbywającego karę nie można wprowadzić kolejnego na lód. W przypadku kary indywidualnej taka możliwość jest, więc jeśli dojdzie do jej wymierzenia, to drużyna może zagrać już w pełnym składzie.

Zajrzyj koniecznie na portal NaszeTypy.pl