Największe sukcesy drużyn kanadyjskich w historii NHL

Największe sukcesy drużyn kanadyjskich w historii NHL

W dzisiejszym artykule poznasz Największe sukcesy drużyn kanadyjskich w historii NHL. Choć NHL ma za sobą naprawdę bogatą historię, to są drużyny, które zapisały się na jej kartach i to dość znacząco. Wśród tych drużyn znajdziemy kilka z Kanady, które mogą pochwalić się naprawdę dobrymi sukcesami. O jakich dokładnie sukcesach mowa? Które drużyny zapisały się w historii kanadyjskiego NHL? Poniżej przedstawiamy największe sukcesy, które osiągnęły drużyny kanadyjskie w historii NHL, więc koniecznie się z nimi zapoznaj!

Największe sukcesy drużyn kanadyjskich w historii NHL – 1984-85 Edmonton Oilers

Niewątpliwie powody do dumy miała drużyna Edmonton Oilers w sezonie 1984-85. Prowadzona wówczas była przez największego gracza wczechczasów, a więc przez  Waynea Gretzky’ego. To właśnie w sezonie 1984-85 Edmonton Oilers zdobyli drugi z rzędu Puchar Stanleya, a ich kapitan

Wayne Gretzky zdobył najwyższy w lidze 208-punktowy sezon zasadniczy, osiągając 49-20-11 i plasując się na szczycie rankingów. Co więcej, to również wtedy Gretzky ustanowił rekordy playoffów NHL pod względem większości asyst (było ich w sumie 30), czy nawet punktów w ciągu jednego sezony, a zdobył ich łącznie 47. Nie sposób też pominąć sukcesów Coffeya, który dla swojej drużyny zdobył 12 goli, 25 asyst oraz 37 punktów, ponieważ w ten sposób zapisał się w historii rekordów NHL dla obrońcy. Poza tym bardzo dobry popis dał też Kurri, ponieważ strzelił wówczas 19 goli, osiągając najwięcej punktów NHL w jednym roku play-off.

Największe sukcesy drużyn kanadyjskich w historii NHL – 1976-77 Montreal Canadiens

Na naszej liście nie mogło zabraknąć też sukcesu Montreal Canadiens, ponieważ w sezonie 1976-77 zapisali się w historii NHL. Był to 68 sezon Canadien i zarazem jeden z lepszych, ponieważ drużyna miała za sobą wspaniały sezon zasadniczy 60-8-12, w którym zdobyli aż 132. Kapitanem Montreal Canadiens był wówczas Yvan Cournoyer i chociaż nie grał w play-offach, to i tak sprawił, że jego drużyna pokonali Boston Bruins w finałach Pucharu Stanleya z wynikiem 12-2. W ten sposób Canadiens zdobyli swój 20. Puchar Stanleya w sezonie 1976/77, zdobywając mistrzostwo NHL. Ustanowili rekord NHL w liczbie punktów zdobytych w sezonie przez drużynę ze 132 punktami. Do tego pokonali swoich przeciwników o 216 bramek i ustanowili rekord ligi.

1987-88 Edmonton Oilers

Kolejny sukces również należy do Edmonton Oilers i udało im się go osiągnąć w sezonie 1987-88. Był to ich dziewiąty sezon w NHL i zarazem jeden z najlepszych, ponieważ drużyła przyjęła bardziej surową postawę i pokazała, że mogą wygrać, grając w dowolnym stylu. Był to pierwszy sezon od 1980-81, gdzie Edmonton Oilers nie wygrali ligi, nie złamali bariery 100 punktów, czy też nie przewodzili NHL w liczbie bramek. Wszystko niestety sprowadzało się do kontuzji, która doprowadziła do tego, że Gretzky wystąpił tylko w 64 meczach.

Mimo to Edmonton Oilers zdominował postsezon i osiągnął swój czwarty tytuł w ciągu pięciu lat dzięki rekordowi playoff 16-2. Jari Kurrii  Craig Simpson, których drużyna pozyskała z Pittsburgh Penguins w trakcie sezonu, prowadzili zespół w bramkach z 43, a Mark Messier ustanowił rekord kariery z 111 punktami. Steve Smith również przyspieszył i poprowadził obronę Edmonton Oilers z 55 punktami i rekordem zespołu 286 minut karnych.

1977-78 Montreal Canadiens

Na uwagę zasługuje również sukces drużyny Montreal Canadiens z sezonu 1977/78. Do 59 sezonu drużyna była prowadzona przez trenera Scotty Bowman i wówczas Montreal Canadiens była uznawana za  najlepszą drużynę NHL. Niewątpliwie sezon 1977-78 należał właśnie do nich, ponieważ zdobyli kolejny tytuł z rzędu i zapisali się w historii największej ilości bramek i to na bardzo dobrym poziomie.

Montreal Canadiens z National Hockey League zakończyli sezon 1977-78 z rekordem 59 zwycięstw i 10 porażek oraz 11 remisów za 129 punktów, zajmując pierwsze miejsce w NHL Norris Division. Zespół uzyskał wynik postsezonu 12-3. Canadiens byli na topie z 359 bramkami, z czego Guy Lafleur strzelił dla drużyny 60 goli, a Steve Shutt, Jacques Lemaire i Rejean Houle również zdobyli po 30 lub więcej. Guy Lafleur dołożył też 72 asysty. Ken Dryden zanotował 37 zwycięstw dla zespołu, a Michel Larocque dodał 15 lub więcej zwycięstw.

 

 

 

Zajrzyj koniecznie na portal NaszeTypy.pl